Close

Not a member yet?Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Teacher of the Year Awardees

To honor educators who have a passion for teaching science and making a difference in the lives of children, ASTA honors four teachers each year. The awardees are honored at the ASTA Annual Conference.    ASTA is grateful to the 2015 Teacher of the Year Sponsors: CPO/Frey Scientific, Spangler Science, Nasco, Educational Innovations, and Vernier Software & Technology.  Nominate a science teacher for an ASTA Teacher of the Year Award.

​2016
Rachel Tankersly (Elementary School)
Maura Neill (Middle School)
Michael Frank (High School)
Sandra Crusa (Novice Science Teacher)

2015
Dianne Bonney (Elementary School)
Kaci Heins (Middle School)
Amber Henry (High School)
Meredith Schulte (Novice Science Teacher)

2014
Svea Anderson (Elementary School)
Baldwin Gutierrez (Middle School)
Michael Vargas (High School)
Zachary Kovach (Novice Science Teacher)

2013
Rellie Lawyer (Elementary School)
Mariano Guerra (Middle School)
Christine Sapio (High School)
Lucinda Price (New Science Teacher)

2012
Erik Von-Burg (Elementary School)
Nancy Foote (Middle School)
Marni Landry (High School)
Lynn Mitts (New Science Teacher)

2011
Rita MacWilliam (Elementary School)
Erik Hanchett (Middle School)
C. Lane Walburger (High School)
Aaron Done (New Science Teacher)

2010
Marguerite Samples (Elementary School)
Louie Robles (Middle School)
Paul McElligott (High School)
Rachel Casmer (New Science Teacher)

 

2009
Stephanie Angle (Elementary School)
John Jay Higbee (Middle School)
Geraldine Fisher (High School)
Kellie McLean (New Science Teacher)

2008
Stacey Green (Elementary School)
Colette M. Bos (Middle School)
Cheri Kinney (High School)
Amy Stump (New Science Teacher)

2007
Greg Londot (Elementary School)
Ruth Heaton (Middle School)
Sandy Harness (High School)
Brian Kievit (New Science Teacher)

2006
Susan Sain (Elementary School)
Alexia Wacks (Middle School)
No Awardee (High School)
Amanda Grimes (New Science Teacher)

2005
Kathy Foley (Elementary School)
Tammy Naef (Middle School)
Therese Govert (High School)

2004
Beverly Waters (High School)
Linda Coyle (Middle School)

2003
Brenda Penrod (Elementary)
Amy Smith (Middle School)
Eric Bodznick (High School)

2002
Ellie Feldner (Elementary School)
Norris Phelps (Middle School)
Walt Thomas (High School)

2001
Xan Simonson (Middle School)
Kathy Krucker (High School)

2000
Roger Rohrbach (Elementary School)
Bob Cunningham (Middle School)
Larry Deutsche (High School)

1999
Mary Brown (Elementary)
Debra Bjorna (Middle School)
Jan David Snyder (High School)

1998
Richard Rice (Elementary School)

 

 

1997
Richard Rice (Elementary School)
Noma Cardiff (Middle School)
Nancy Garavito (High School)

1996
John Banister-Marx (High School)

1995
Richard Orvin Hogen (Elementary School)
Dan Barrera (Middle School)
Larry Dukerich (High School)

1994
Joanna Doyle (Elementary School)
Patricia Bayham-Mazier
Kathy Friedman (Junior High School)

1993
Bob Campbell (Elementary School)
William Walther (Middle School)
Ann Justus (High School)

1991
Janet Hoy (Elementary School)
Gloria Joe (Middle School)

1990  
Karen Lee (Elementary School)
Lois Ann Rosensweat Rowe (Middle School)
Daniel C. Wood (High School)
Larry Ladue (High School)

1989
Jackie Cleveland (Elementary School)
Mike Trimble (High School)
1988
Anthony L. Occhiuzzi (High School)

1986
Ann Parra (Elementary School)
Randall Blecha (Middle School)
Ann Justus (High School)

1985
Cheri Balkenbush (Elementary School)
Karen Milne (Middle School)
Dick Dutton (High School)

1984
Phyllis Early (Elementary School)
Brenda Pierce (Middle School)
Malcolm Wells (High School)

1978
Charles Hoyt (High School)

1972
William O’Donald (High School)